Laserowa labioplastyka - redukcja warg sromowych mniejszych


Wargi sromowe mniejsze są fałdami skórnymi otaczającymi wejście do pochwy. Większość kobiet chce, by ich wargi sromowe mniejsze były ukryte pod wargami sromowymi większymi. Laserowa labioplastyka jest zabiegiem bezkrwawym, mało obciążającym, związanym z niewielką bolesnością po zabiegu i szybkim powrotem do codziennej aktywności. Labioplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w zakresie ginekologii estetycznej. Dodatkową zaletą labioplastyki jest poprawa jakości doznań seksualnych, szczególnie w przypadkach, w których jednocześnie wykonuje się plastykę napletka łechtaczki (hoodoplastykę).

Powiększone wargi sromowe mniejsze, nie tylko są częstą przyczyną obniżonego komfortu psychicznego, związanego z obawą o atrakcyjność własnej sfery intymnej, ale również przyczyniają się do dolegliwości związanych z codzienną aktywnością fizyczną, uprawianiem sportu, stosunkami płciowymi, noszeniem obcisłej bielizny. Jest to problem stosunkowo częsty – ocenia się, że dotyczy 14% kobiet! U wielu pacjentek powiększenie warg sromowych mniejszych wynika z uwarunkowań genetycznych, natomiast w pozostałej grupie pacjentek, ich deformacja jest wynikiem uszkodzeń, głównie poporodowych lub może być związana z fizjologicznym procesem starzenia się tej okolicy ciała. Równie częstym problemem jest asymetria warg sromowych mniejszych, czyli stan, w którym jedna strona jest nadmiernie powiększona w stosunku do drugiej.

Zabieg laserowej labioplastyki warg sromowych mniejszych umożliwia bezkrwawą redukcję powiększonych warg. Zastosowanie lasera diodowego sprawia ze rany pooperacyjne goją się szybko i bez blizn, w rezultacie pacjentki szybko wracają do swoich codziennych aktywności, a efekt kosmetyczny jest doskonały.

Kto jest najlepszą kandydatką do plastyki warg sromowych?

Kobiety odczuwające dyskomfort podczas aktywności seksualnej bądź zakłopotanie wielkością lub asymetrią swoich warg sromowych.

Możliwe powikłania

Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn. Do poważnych powikłań zabiegu należy rozejście się blaszek wargi sromowej, infekcja, powstanie nieestetycznej blizny, zbyt duże zmniejszenie warg sromowych oraz objaw „dog ear”. Jednakże te powikłania występują bardzo rzadko (ok 5% pacjentek) i w większości przypadków poddają się łatwemu leczeniu.

Jak przygotować się do operacji?

Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania. Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie). Najkorzystniejszym terminem do labioplastyki jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienia, zapalenie pęcherza moczowego) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego. W dniu zabiegu pacjentka powinna być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację wskazana jest dieta lekkostrawna.

Rodzaj znieczulenia

Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i naszego lekarza anestezjologa. Zabieg laserowej redukcji warg sromowych może być przeprowadzony zarówn o w znieczuleniu ogólnym, przewodowym (podpajęczym) lub miejscowym.

Operacja

Operacja laserowej redukcji warg sromowych mniejszych przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 1 godziny. Zabieg laserowej redukcji warg sromowych mniejszych dzięki zastosowaniu lasera diodowego, posiada szereg korzyści nad tradycyjną techniką chirurgiczną. Przede wszystkim, laser zapewnia niezwykle precyzyjne przeprowadzanie zabiegu. Ponadto krótki czas gojenia rany, szybki powrót do pełni zdrowia, minimalną utratę krwi oraz niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV.

Po operacji

Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora lub do dnia następnego (uwarunkowane jest to rozległością przeprowadzonego zabiegu, aktualnym stanem operowanego obszaru jak i uwarunkowaniami anestezjologicznymi), gdzie jest pod ciągłą opieką. Możliwość wstania z łóżka istnieje już po 2-4 godzinach od operacji. W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 1 – 2 tygodniach.



Informacja oraz umawianie konsultacji w zakresie
GINEKOLOGII PLASTYCZNEJ, ESTETYCZNEJ I REKONSTRUKCYJNEJ

prowadzi: mgr Halina Tomaszewska
tel.: +48 606 431 914