Modelowanie warg sromowych większych


Wargi sromowe większe, otaczają wargi sromowe mniejsze, łechtaczkę, ujście cewki moczowej i pochwy. Ich kształt jest szczególnie istotny dla wyglądu całych narządów płciowych. Współczesna ginekologia estetyczna wykorzystuje szereg metod umożliwiających poprawę wyglądu warg sromowych większych. W zależności od wskazań, stosuje się: 1) uwydatnienie warg sromowych większych, lub 2) redukcję warg sromowych większych.

Uwydatnienie warg sromowych większych jest zabiegiem koniecznym w przypadku atrofii, która najczęściej jest wynikiem utraty elastyczności skóry związanej z wiekiem. Podobnie zmiany mogą wystąpić w przypadku nadmiernej utraty masy ciała. Atroficzne wargi sromowe większe nieestetycznie zwisają na około warg sromowych mniejszych. W takich przypadkach, istnieje możliwość uwydatnienia warg sromowych większych, przy pomocy tkanki tłuszczowej pacjentki, pobranej za pomocą liposukcji. Inną możliwość stwarzają są małoinwazyjne techniki wykorzystujące różnorodne wypełniacze tkankowe produkowane na bazie kwasu hialuronowego. W przypadku zaawansowanej atrofii warg sromowych większych, może być również konieczne usunięcie nadmiaru skóry tej okolicy ciała. Wszystkie z opisanych metod ujędrniają atroficzne wargi sromowe większe, poprawiając wygląd całej kobiecej strefy intymnej.

W części kobiet przyczyną zakłopotania związanego z wyglądem strefy intymnej są nadmiernie uwydatnione wargi sromowe większe. W takich przypadkach za pomocą liposukcji można usunąć tkankę tłuszczową z warg sromowych, a tym samym wymodelować ich kształt. Jest to zabieg mało inwazyjny, który w przypadku obecnych wskazań, znacząco poprawia wygląd kobiecych zewnętrznych narządów płciowych.

Należy podkreślić, że w dzisiejszych czasach chirurgiczna korekcja warg sromowych większych jest metodą małoinwazyjną i bezpieczną, która może korzystnie wpłynąć na wzrost poczucia własnej atrakcyjności kobiety.

Kto jest najlepszą kandydatką do modelowania warg sromowych większych?

Z efektów zabiegu powinny być zadowolone wszystkie kobiety nieusatysfakcjonowane wyglądem swojego sromu.

Możliwe powikłania

Zarówno uwydatnienie jak i redukcja warg sromowych mniejszych są zabiegami bezpiecznymi, po których powikłania występują bardzo rzadko. W obu zabiegach wystarczające są drobne (kilkumilimetrowe) nacięcia skóry, dlatego blizny są praktycznie niewidoczne i rany goją się bardzo szybko. Jedynie w przypadku zaawansowanej atrofii warg sromowych konieczne może być usunięcie większych fragmentów skóry. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe w okolicy warg sromowych, które są związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany. Te dolegliwości ustępują po około 1 do 2 tygodniach.

Jak przygotować się do operacji?

Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania.

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie).

Najkorzystniejszym terminem do operacji modelowania warg sromowych jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie i infekcja dróg moczowych) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu pacjentka powinna być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację wskazana jest dieta lekkostrawna.

Rodzaj znieczulenia

Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i naszego lekarza anestezjologa. Zabieg uwydatnienia lub redukcji warg sromowych większych może być przeprowadzony zarówno w znieczuleniu ogólnym, przewodowym (podpajęczym) lub miejscowym.

Operacja

Operacje redukcji i uwydatnienia warg sromowych większych przeprowadzane są od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 1 godziny. W przypadku atrofii warg sromowych większych, w celu uzupełnienia ubytku tkanki, możemy posłużyć się albo autologiczną tkanką tłuszczową (pobraną metodą liposukcji ze wzgórka łonowego lub z tkanki tłuszczowej brzucha) lub wykorzystać gotowe, tkankowe wypełniacze oparte na bazie kwasu hialuronowego. Oczywiście, w przypadku, gdy wymagane jest usunięcie nadmiaru skóry z warg sromowych, gojenie rany może przebiegać dłużej. Jednak w takich przypadkach, zastosowanie lasera diodowego sprawia, że pozostawione blizny są ledwo widoczne, a czas gojenia krótki.

Celem redukcji nadmiernie przerośniętych warg sromowych, stosujemy analogiczną metodę (tj. liposukcję), dzięki której redukujemy tkankę tłuszczową warg sromowych.

Po operacji

Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora lub do dnia następnego (uwarunkowane jest to rozległością przeprowadzonego zabiegu, aktualnym stanem operowanego obszaru jak i uwarunkowaniami anestezjologicznymi), gdzie jest pod ciągłą opieką. Możliwość wstania z łóżka istnieje już po 2-4 godzinach od operacji.

W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 1 – 2 tygodniach.



Informacja oraz umawianie konsultacji w zakresie
GINEKOLOGII PLASTYCZNEJ, ESTETYCZNEJ I REKONSTRUKCYJNEJ

prowadzi: mgr Halina Tomaszewska
tel.: +48 606 431 914