Rekonstrukcja pochwy i krocza


W wyniku przechodzenia płodu przez kanał rodny często dochodzi do uszkodzenia pochwy i krocza. Najczęściej są to różnego rodzaju pęknięcia powięzi i mięśni pochwy, szyjki macicy lub krocza, które nie zawsze są prawidłowo rozpoznawane i zaopatrywane bezpośrednio po porodzie. Okołoporodowe uszkodzenia pochwy i krocza są szczególnie kłopotliwe dla nowych matek. Zwykle w znacznym stopniu obniżają jakość stosunków płciowych, przez co satysfakcja z życia intymnego jest nieporównywalnie gorsza niż przed porodem. Natomiast w przypadku znacznego uszkodzenia tkanek, może również dochodzić do zaburzeń defekacji, łącznie z nietrzymaniem stolca. W większości przypadków, zabieg korekcji uszkodzeń związanych z porodami jest możliwy. Rozległość takiego zabiegu, jest ściśle zależna od stopnia uszkodzenia.

Kto jest najlepszą kandydatką do rekonstrukcji pochwy i krocza po uszkodzeniu okołoporodowym?

Wszystkie kobiety, u których występują powikłania związane z uszkodzeniem pochwy lub krocza podczas porodu oraz kobiety, które wymagają plastyki pochwy i krocza po nacięciu krocza.

Możliwe powikłania

Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn. W przypadku bardziej rozległych zabiegów, okres rekonwalescencji jest odpowiednio dłuższy i może wynosić kilka tygodni.

Jak przygotować się do operacji?

Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania.

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie).

Najkorzystniejszym terminem do rekonstrukcji krocza i pochwy jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie, zapalenie pęcherza moczowego) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu pacjentka powinna być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację wskazana jest dieta lekkostrawna.

Rodzaj znieczulenia

Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i naszego lekarza. W przypadku mniej rozległych zabiegów, gdy wymagana jest jedynie korekcja blizny zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Natomiast w przypadku bardziej rozległych zabiegów, konieczne jest znieczulenie ogólne lub przewodowe (podpajęcyznówkowe).

Operacja

Operacje korekcji uszkodzeń okołoporodowych pochwy i krocza przeprowadzane są od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w pozycji podobnej do przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. W zależności od rozległości uszkodzenia przeprowadzana jest odpowiednia operacja korygująca, której czas waha się od kilkunastu minut do 1 -2 godzin. Zabieg korekcji uszkodzeń okołoporodowych może być wykonany z wykorzystaniem lasera diodowego, który posiada szereg korzyści nad tradycyjną techniką chirurgiczną. Przede wszystkim, laser zapewnia niezwykle precyzyjne przeprowadzanie zabiegu. Ponadto, laser gwarantuje krótki czas gojenia rany, szybki powrót do pełni zdrowia, minimalną utratę krwi oraz niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV.

Po operacji

W zależności od rozległości zabiegu, po operacji pacjentka pozostaje odpowiedni czas w klinice na obserwacji. W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 1 – 2 tygodniach.



Informacja oraz umawianie konsultacji w zakresie
GINEKOLOGII PLASTYCZNEJ, ESTETYCZNEJ I REKONSTRUKCYJNEJ

prowadzi: mgr Halina Tomaszewska
tel.: +48 606 431 914