Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie laserem – Poznań


Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie polegające na mimowolnym uciekaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy kichania. Powstaje ono w wyniku nadmiernej ruchomości połączenia pęcherza moczowego z cewką moczową lub niewydolności mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej. Dolegliwość ta wielu kobietom utrudnia normalne funkcjonowanie, zniechęca do podejmowania aktywności fizycznej, często powoduje obniżenie poczucia własnej wartości oraz rezygnację z satysfakcjonującego życia seksualnego.

Skuteczne leczenie pozwala całkowicie wyeliminować problem, na nowo poczuć się atrakcyjnie i kobieco oraz powrócić do dawnych aktywności. W prywatnej praktyce prof. dr hab. Dariusza Szpurka (Poznań) wykonywane są zabiegi laserowe, które pozwalają na szybką terapię wysiłkowego nietrzymania moczu.

Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, której podłożem jest zaburzony mechanizm zamknięcia cewki moczowej. Do mimowolnego popuszczania moczu dochodzi w sytuacjach, gdy następuje wzrost ciśnienia w brzuchu (np. wysiłek fizyczny, kaszel, kichanie). Nadmierna ruchomość cewki i niewydolność zwieracza sprawiają, że powstaje mniejsze ciśnienie niż to wytworzone w jamie brzusznej i nie jest ono w stanie utrzymać moczu w pęcherzu.

Ryzyko pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu wzrasta u kobiet, które:

  • rodziły więcej niż 2 razy (siłami natury),
  • mają nadwagę lub otyłość,
  • przeszły operacje w okolicach podbrzusza,
  • urodziły dziecko ważące ponad 4 kg,
  • rodziły ponad 24 godziny,
  • cierpią na zespół Ehlersa-Danlosa,
  • palą papierosy,
  • przeszły udar mózgu,
  • cierpią na przewlekłą chorobę płuc,
  • borykają się z zaparciami,
  • chorują na neuropatię cukrzycową,
  • przeszły menopauzę.

Przy I stopniu wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi do jego popuszczania wskutek dużego wysiłku fizycznego, przy II przy lekkich czynnościach fizycznych (wstawanie, chodzenie), a przy III również w pozycji leżącej.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu kwalifikuje nasz lekarz ginekolog. Wykonuje on badanie ginekologiczne i przeprowadza z Pacjentką wywiad. Najczęściej zalecane jest także badanie cytologiczne szyjki macicy. Na tej podstawie dobierany jest najlepszy schemat leczenia.

Laserowe leczenia nietrzymania moczu – jak wygląda zabieg?

Leczenie nietrzymania moczu laserem pozwala uniknąć bolesnego i niedogodnego zabiegu operacyjnego wymagającego późniejszej rekonwalescencji. W naszych placówkach medycznych w Poznaniu wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego lasera frakcyjnego ze specjalną nakładką ginekologiczną. Zabieg najczęściej trwa zaledwie kilkanaście minut, nie wymaga znieczulenia i hospitalizacji. Jest on całkowicie bezpieczny dla Pacjentki.

Laser frakcyjny CO2 pozwala wzmocnić ściankę pochwy i obszar ujścia cewki moczowej. Światło emitowane przez głowicę lasera podgrzewa tkanki na wybranej głębokości. Są one stymulowane do regeneracji oraz pobudzone do produkcji włókien kolagenowych. Światło pochwy zostaje obkurczone, a mięśnie podtrzymujące narządy rodne i moczowe zostają wzmocnione. Dzięki temu kąt nachylenia cewki moczowej poprawia się, a problem niekontrolowanego popuszczania moczu może zostać wyeliminowany.

Zalecenia po zabiegu

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu jest bezinwazyjny, dlatego Pacjentka bezpośrednio po nim może wrócić do wykonywania normalnych czynności. Przez kilka dni może pojawiać się przesięk surowiczy, dlatego zalecane jest wtedy noszenie podpasek. Zaleca się powstrzymanie od współżycia przez okres około 2-4 tygodni. Przez kilka dni najlepiej jest ograniczyć wysiłek fizyczny, gorące kąpiele i korzystanie z sauny.

Czasami po zabiegu pojawiają się obrzęki, lekkie zaczerwienia czy uczucie dyskomfortu. Objawy te nie są groźne i w ciągu kilka dni samoistnie mijają.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie laserem – efekty zabiegu

Efektem zabiegu laserowego jest:

  • wyeliminowanie problemu popuszczania moczu (zabieg jest zalecany przy każdym stopniu wysiłkowego nietrzymania moczu), dzięki przywróceniu właściwej funkcjonalności cewki moczowej,
  • przywrócenie elastyczności pochwy i odbudowa jej błony śluzowej, co poprawia jakość życia intymnego.

Efekty leczenia są widoczne po upływie około miesiąca. W tym czasie następuje proces przebudowy włókien kolagenowych. Rezultaty zawsze są uzależnione od zaawansowania problemu oraz wieku Pacjentki. U młodych kobiet, u których wysiłkowe nietrzymanie moczu nastąpiło wskutek ciężkiego porodu, efekty najczęściej utrzymują się przez wiele lat. U Pacjentek w okresie menopauzy i po niej, efekty zabiegu laserem utrzymają się dłużej, gdy zostaną połączone z terapią hormonalną i fizykoterapią (lekarze zalecają ćwiczenie mięśni Kegla).



Informacja oraz umawianie konsultacji w zakresie
GINEKOLOGII PLASTYCZNEJ, ESTETYCZNEJ I REKONSTRUKCYJNEJ

prowadzi: mgr Halina Tomaszewska
tel.: +48 606 431 914