Laserowe zabiegi na błonie dziewiczej - rekonstrukcja, nacięcie błony dziewiczej


W niektórych społecznościach kulturowych i religijnych istotną rzeczą jest zachowanie błony dziewiczej. Obecnie możliwe jest odtworzenie lub zmianę kształtu uszkodzonej błony dziewiczej. Taki zabieg, przeprowadzony z wykorzystaniem lasera diodowego, jest zabiegiem szybkim, praktycznie bezkrwawym i obarczonym bardzo niskim odsetkiem powikłań. Jednak przede wszystkim jest to zabieg wysoce efektywny, ponieważ dochodzi do pełnego przywrócenia pierwotnego kształtu błony dziewiczej.

Hymenoplastyka obenie najczęściej przeprowadzana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, rehabilitacja po zabiegu nie przekracza kilku dni, a efekty są bardzo dobre.

Hymenotomia, jest to zabieg polegający na nacięciu błony dziewiczej. Wykonuje się go najczęściej u kobiet, u których występuje nadmiernie pogrubiała błona dziewicza oraz u kobiet z zarośniętą błoną dziewiczą. Taki typ błony dziewiczej jest wadą wrodzoną żeńskich narządów płciowych, która występuje stosunkowo rzadko. U kobiet doświadczonych tym defektem, nadmiernie sztywna i gruba błona dziewicza uniemożliwia wprowadzenie członka do pochwy, tym samym jest ona przyczyną niemożności odbycia stosunku płciowego. Natomiast u kobiet z zarośniętą błoną dziewiczą, jest ona przyczyną pierwotnego braku miesiączki i dolegliwości bólowych w podbrzuszu. W takich sytuacjach zabieg nacięcia błony dziewiczej (hymenotomia), połączony niekiedy z usunięciem fragmentu błony dziewiczej, umożliwia prawidłową inicjację seksualną.

W niektórych przypadkach, zabieg hymenotomii może być uzupełniony hymenoplastyką. To znaczy, że po nacięciu nadmiernie pogrubiałej błony dziewiczej, zostanie oddtworzony jej prawidłowy kształt.

Zabieg hymenotomii jest również wskazany u kobiet, które nie rozpoczynają życia płciowego ze względu na obawę przed bólem związanym z rozerwaniem błony dziewiczej. W takiej sytuacji, nacięcie błony dziewiczej pod znieczuleniem umożliwia bezbolesną inicjację seksualna.

Możliwe powikłania operacji

Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.

Możliwe powikłania

Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.

Jak przygotować się do operacji?

Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania.

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie).

Najkorzystniejszym terminem do odtworzenia błony dziewiczej jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie, zapalenie pęcherza moczowego) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie i infekcja dróg moczowych) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu pacjentka powinna być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację wskazana jest dieta lekkostrawna.

Rodzaj znieczulenia

Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i lekarza operującego. Rekonstrukcja błony dziewiczej może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym przewodowym (tj. podpajęczynówkowym), a nawet w znieczuleniu miejscowym, również z bardzo dobrym efektem.

Operacja

Operacja laserowej perineoplastyki przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 30 minut. Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej może być przeprowadzony za pomocą lasera diodowego. W takim przypadku, pacjentka zyskuje na niezwykle precyzyjnym wykonaniu zabiegu, szybkim powrocie do zdrowia, niewielkiej utracie krwi. Ponadto zastosowanie lasera niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV.

Po operacji

Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora w sytuacji zastosowania znieczulenia ogólnego, gdzie jest pod ciągłą opieką lub istnieje możliwość wyjścia po około godzinie po znieczuleniu miejscowym. W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk rany ustępuje po ok. 2- 4 dniach.



Informacja oraz umawianie konsultacji w zakresie
GINEKOLOGII PLASTYCZNEJ, ESTETYCZNEJ I REKONSTRUKCYJNEJ

prowadzi: mgr Halina Tomaszewska
tel.: +48 606 431 914