Laserowa waginoplastyka - laserowa plastyka pochwy


Laserowa waginoplastyka (z ang. LVR – Laser Vaginal Rejuvenation; laserowe „odmłodzenie” pochwy) jest nowoczesną, bezkrwawą metodą operacyjną wzmacniającą napięcie oraz siłę mięśni i powięzi otaczających pochwę. Celem zabiegu jest:

  • Rekonstrukcja tkanek będących przyczyną obniżenia i wypadania ścian pochwy
  • Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
  • Intensyfikacja doznań i poprawy życia płciowego

Liczne i traumatyczne porody, urazy okołoporodowe, wrodzone defekty tkanki łącznej, ciężka praca fizyczna, choroby przebiegające ze zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej (np. astma), zmiany związane z wiekiem oraz obniżenie poziomu żeńskich hormonów płciowych są przyczyną spadku napięcia i siły mięśni oraz powięzi pochwy. W rezultacie dochodzi do utraty elastyczności i sprężystości pochwy prowadzącej do tzw.: „zespłu luźnej pochwy” (ang. Vaginal relaxation syndrome). Konsekwencją zespołu jest zmniejszenie odczuwania satysfakcji podczas kontaktów seksualnych.

Laserowa waginoplastyka (LVR) jest jednogodzinnym zabiegiem rekonstruującym osłabione części pochwy, których prawidłowa struktura, elastyczność i napięcie są podstawą intensywności doznań seksualnych. Za pomocą LVR możemy ingerować w każdy z tych elementów, poprawiając go w atraumatyczny sposób. Subtelna ingerencja korygująca zewnętrzne i wewnętrzne wymiary pochwy, zwłaszcza jej dystalną część (tzw „platformę orgazmiczną”), wejście do pochwy i okolice kroczową, umożliwia pełniejsze pobudzanie rejonów ważnych dla uzyskania przyjemności seksualnej.

Każdy z wykonywanych zabiegów LVR jest dokładnie dobierany do potrzeb i upodobań kobiety, dlatego podstawą planowania zabiegu jest badanie kliniczne i szczegółowa rozmowa z pacjentką.

Laserowe odmładzanie pochwy (LVR) wykorzystuje najnowszą generację lasera diodowego, dzięki któremu, operacje przeprowadzane są subtelnie, z niebywałą precyzją, przy minimalnej utracie krwi. Ponadto, zastosowanie lasera zapewnia szybkie gojenie tkanek i szybki powrót do codziennych aktywności.

Korzystamy z doświadczeń nabytych od pionierów LVR, dr Matlock’a i dr Simopoulos’a z The Laser Vaginal Rejuvenation Institute of Los Angeles, którzy wykorzystując laser, pomogli tysiącom kobiet ze wszystkich stanów USA i 30 krajów Świata. Dzisiaj jesteśmy jedynymi osobami wykorzystującymi LVR w Polsce i jednymi z nielicznych w Europie. Dzięki szkoleniu pod okiem autorów metody, uzyskaliśmy certyfikat Laser Vaginal Rejuvenation Institute of America i zostaliśmy włączeni do organizacji zrzeszającej ginekologów estetycznych z całego świata (http://www.lvria.org/ProviderSearch.php?country=Poland)

Kto jest najlepszą kandydatką do zabiegu laserowego odmładzania pochwy (LVR)?

Metoda laserowego odmładzania pochwy (LVR) przeznaczona jest dla kobiet, u których relaksacja tkanek pochwy uniemożliwia w pełni cieszyć się życiem intymnym. Wszystkie kobiety, chcące przeżywać bardziej intensywnie kontakty seksualne z pewnością odniosą korzyść z zabiegów LVR. Ponadto, dodatkowe korzyści mogą odnieść kobiety cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu i wykazujące niewielkiego stopnia obniżenie narządów płciowych.

Ryzyko związanie z wykonaniem operacji laserowego odmładzania pochwy (LVR)

Zabieg LVR jest stosunkowo bezpieczny, aczkolwiek, jak w każdym postępowaniu chirurgicznym istnieje możliwość wystąpienia powikłań. Dzięki zastosowaniu lasera diodowego ryzyko niepomyślnego przebiegu operacji LVR jest minimalne. Utrata krwi jest nieznaczna, a gojenie rany przebiega szybciej niż przy tradycyjnej technice chirurgicznej. Ponadto, zastosowanie lasera praktycznie niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby (tzw. Żółtaczki zakaźnej) oraz wirusa HIV.

Po zabiegu przez około 2 tygodnie utrzymuje się obrzęk pochwy. Podobnie, około 2 tygodnie trwa gojenie rany. Powikłania związane z zabiegiem LVR są niezwykle rzadkie. Jednak może dojść do zakażenia rany, wtedy konieczne bywa zastosowanie antybiotyków, które w krótkim czasie powodują poprawę. Innym powikłaniem może być zbyt mocne zwężenie pochwy. W takim przypadku, w początkowym okresie po zabiegu stosunki seksualne mogą być dla pacjentki bolesne. W przeważającej ilości przypadków takie dolegliwości ustępują samoistnie, w innym przypadku, może być potrzebne przeprowadzenie zabiegu korygującego.

Mimo, że u większości kobiet nie dochodzi do powikłań po operacji laserowego odmładzania pochwy (LVR) to jednak z każdą pacjentką przed zabiegiem przeprowadzamy szczegółową rozmowę, aby pacjentka miała świadomość ryzyka i konsekwencji takiej operacji.

Jak przygotować się do operacji?

Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

  • ocena grupy krwi
  • morfologia
  • elektrolity (Na+, K+)
  • poziom glukozy na czczo
  • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
  • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości. Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania.

Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie).

Najkorzystniejszym terminem do operacji laserowego odmładzania pochwy jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki.

W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie i infekcja dróg moczowych) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu pacjentka powinna być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację wskazana jest dieta lekkostrawna

Rodzaj znieczulenia

Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i naszego lekarza anestezjologa. Zazwyczaj zabiegi LVR przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Jednak na życzenie pacjentki, możemy wykonać zabieg w znieczuleniu podpajeczynówkowym. Obecny rozwój anestezjologii, a także profesjonalizm lekarzy pracujących w naszej klinice zapewnia bezpieczne i komfortowe dla pacjentki przeprowadzenie operacji.

Operacja

Operacja laserowego odmładzania pochwy przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 1,5 godziny. Zabieg LVR dzięki zastosowaniu lasera diodowego, posiada szereg korzyści nad tradycyjną techniką chirurgiczną. Przede wszystkim, laser zapewnia niezwykle precyzyjne przeprowadzanie zabiegu. Ponadto krótki czas gojenia rany, szybki powrót do pełni zdrowia, minimalną utratę krwi oraz niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV.

Po operacji

Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora lub do dnia następnego (uwarunkowane jest to rozległością przeprowadzonego zabiegu, aktualnym stanem operowanego obszaru jak i uwarunkowaniami anestezjologicznymi), gdzie jest pod ciągłą opieką. Możliwość wstania z łóżka istnieje już po 2-4 godzinach od operacji.

W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego. Obrzęk śluzówki pochwy ustępuje po około 2 tygodniach. Podobnie 2 tygodnie to okres potrzebny na wstępne wygojenie rany. Pełne wygojenie rany uzyskuje się po około 6 tygodniach. Natomiast możliwość odbycia stosunków seksualnych istnieje już po 6-8 tygodniach od operacji.

Dla większości kobiet wynik operacji laserowego odmładzania pochwy stanowi powód do sporej satysfakcji. Zmniejszenie wymiarów pochwy, ujędrnienie śluzówki, poprawa napięcia i kurczliwości mięśni otaczających pochwę wpływa pozytywnie na intensywność przeżywania kontaktów seksualnych. Intensyfikacja doznań seksualnych, sprawia, że kobiety czują się o wiele młodziej i bardziej atrakcyjnie, a ich życie intymne staje się bardziej satysfakcjonujące.Informacja oraz umawianie konsultacji w zakresie
GINEKOLOGII PLASTYCZNEJ, ESTETYCZNEJ I REKONSTRUKCYJNEJ

prowadzi: mgr Halina Tomaszewska
tel.: +48 606 431 914